Meme Küçültme, Göğüs Küçültme ve Jinekomasti Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Hakkında Bilmek İstedikleriniz

İşte Hepinizin Aklına Takılan Sorular ve Cevapları

Kişinin sahip olduğu meme büyüklüğü problemi estetik bir kusur olmasının yanı sıra, sahibi için oldukça konforsuz bir durumdur. Büyük memeler bir şekilde daraltıcı korseler ve toplayıcı sütyenlerle dışarıdan kamufle edilebilir olsa da, sağlık açısından birçok olumsuzluğa davetiye çıkarabilir. Duruş bozukluğu ve kamburluk bunlardan en sık görülenlerdendir. Çoğu kişi önceleri meme büyüklüğünü gizleyebilmek için hafif öne doğru eğildiği bir pozisyon benimserken, bu eğri duruş meme ağırlığının da etkisiyle zamanla yerleşir ve çeşitli omurga rahatsızlıklarına yol açabilir.

Meme büyüklüğü problemi hava sıcaklığının arttığı yaz aylarında meme altında pişik ve mantar gibi cilt sorunlarına da zemin hazırlayabilir. Bu durum özellikle sosyal yanı güçlü, çalışan kadınlar için sıkıntılı bir durumdur. Aşırı yükten dolayı sütyen askıları tıpkı bir oyuk gibi omuz başlarına yerleşebilir. Tüm bu sorunlardan meme küçültme ameliyatı ile kurtulma mümkündür.

 

Ameliyata nasıl karar vereceğim?

Meme büyüklüğü uzun zamandan beri size çeşitli sağlık sorunları yaşatan ve giysi seçiminde sizi zorlayan bir problem. Nihayet bu problemden kurtulmak için tedavi olmaya karar verdiniz.

Çoğu hasta süreci internetten araştırarak başlar. Oysa biz size bundan önce hekim seçmek için araştırma yapmanızı öneririz. Çünkü internet denen mecra bilgiye ulaşmakta çok büyük avantajlar sağladığı gibi, bilgi kirliliğine ve kafa karışıklığına da sebebiyet verebilecek kimliksiz ve gerçekliği olmayan bilgi ve görüşler de içermektedir. İçerik ve bilgi arttıkça hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu ayırt etmek konu hakkında fikri olmayan hasta için oldukça stresli bir durumdur. Bizim size önerimiz, öncelikle meme ameliyatı yapan güvenebileceğiniz bir plastik cerrah bularak ilk adımı atmanızdır.

Daha sonrasında bütçenizi, iyileşme dönemi için gerekli olan zamanınızı, işe dönüş sürecinizi planlayarak ameliyat sürecinizi organize edebilirsiniz.

Ne kadar iz kalacak?

Meme küçültme ameliyatları izli ameliyatlardır. Bu izler tercih edilen yönteme göre lolipop ya da ters T şeklinde olabilir. Özellikle sigara içmeyen hastalarda bu izler iyileşme döneminden sonra oldukça belirsiz ve silik bir görünüm alır.

İzler konusunda kafa karışıklığı yaşayan hastalara şunu öneriyoruz.

Terazinin bir tarafa izsiz ancak büyük ve deforme olmuş meme görüntünüzü koyun, diğer tarafına da izli ancak dik, formlu ve daha küçülmüş ve size daha konforlu bir yaşamın kapılarını açabilecek yeni görüntünüzü koyun. Hangi taraf ağır basıyorsa seçiminizi o yönde yapın.

Meme küçültme için cerrahi dışında hiçbir seçenek yoktur. Fazla cilt ve doku çıkmadan meme küçültme gerçekleşmez. Dolayısıyla iz olmadan bu konuda fayda almak da mümkün olmayacaktır.

Çok ağrılı mı?

Bu süreçte birçok hastamızın aklına ilk gelen sorulardan biri de ne kadar acı ve ağrı yaşayacağı konusundadır. Meme ameliyatlarında ağrı kısmı yapılan işleme göre değişmektedir. Örneğin kas altına yerleştirilen bir meme protezi hasta için 2 gün süren yoğun bir ağrı yaşatırken, meme küçültme işlemlerinde hasta çok daha ağrısız ve kısa süren bir iyileşme dönemi yaşar.

Masa başı çalışan kişiler için iyileşme dönemi 6 gün kadardır. Ameliyat günü hasta ilk geceyi hastanede kalarak geçirir. Ertesi gün taburcu olur. Evinde 2-3 gün dinlendikten sonra dışarı çıkmaya, sosyal hayata devam edebilir. Masa başı işine 6. gün dönebilir. Bir ay sonra spor salonunda spor yapabilir.

Yeniden sarkar mı?

Hastanın bu ameliyatının amacını çok iyi bilmesi ve tüm beklentilerini hekimine net bir şekilde dile getirmesi önemlidir. Bu ameliyattan sonra meme hacmi küçülür, sarkmış ve gevşemiş meme cildi kesilip alınır. Meme daha dik, daha formlu bir görüntüye sahip olur. Ancak bu ameliyat zamanı durdurmaz. Yani hasta yaşlanmaya devam ettikçe, bir zaman sonra yer çekiminin de etkisiyle memede bir miktar deformite gözlenebilir. Kişinin cilt kalitesine bağlı olarak bu durum ameliyat sonrası erken dönemde görülebilir, ya da hiç oluşmayabilir.

Meme Küçültme Sonrası Yaşanan Değişim

Meme büyüklüğü probleminden cerrahi olarak kurtulan hastanın hissedeceği en büyük konfor sırt kaslarına binen yükün azalması olacaktır. Bu durum boyun ve sırt ağrılarında hafifleme hatta geçme olarak da olumlu olarak hastaya yansır. Hastanın artık meme büyüklüğünü kamufle derdi olmadığı için daha rahat ve özgür bir şekilde giysi seçebilir. Özellikle havanın sıcak olduğu yaz mevsiminde özgüveni daha yüksek, daha konforlu şekilde tatil yapabilir.

Motivasyonu ve psikolojisi yerinde olan bir kişinin bu olumlu değişim hayatının tüm alanlarına da yansıyacaktır. Meme büyüklüğü kimi zaman spor yapmaya da engel teşkil edebilir. Birçok kadın meme küçültme ameliyatından sonra daha rahat spor yapabildiği için daha fit ve atletik bir görüntüye sahip olmuştur. 

 

 

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. SEO

Meme Büyütme Ameliyatı artık çok yeni tekniklerle büyük başarı oranları ile en çok yapılan operasyonlar içerisindedir. Burun Estetiği Sizin için gerekli bir operasyon ise mutlaka doktor seçiminizi itina ile yapmalısınız.